ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α’ ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Τη σχολική χρονιά 2024-2025 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018.
Οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024.

Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης

Ώρες υποβολής των αιτήσεων στο 13ο  Δ.Σχ.  Σερρών από 8:45 έως 11:45.

Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 4 α του άρθρου 7 του Π.Δ. 79/2017 (Α 109), όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 2 του άρθρου 44 του Ν. 4777/2021 (Α 25) τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

α.      Αίτηση εγγραφής (δίνεται από το Διευθυντή του Σχολείου).

β.      Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Διευκρινίζεται ότι για την εγγραφή των μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς/κηδεμόνες, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ.

γ.      Βιβλιάριο Υγείας του/της μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.

δ.      Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, (Α.Δ.Υ.Μ.) (υποβάλλεται από τώρα μέχρι τέλους Σεπτεμβρίου)

ε.      Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας (λογαριασμός ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο ή άλλο δημόσιο πρόσφατο έγγραφο. Θα προσκομιστεί από τον γονέα).

στ.    Βεβαίωση φοίτησης από το Νηπιαγωγείο (θα προσκομιστεί από τον γονέα ή τον κηδεμόνα του μαθητή/τριας. Τη βεβαίωση τη λαμβάνετε από το Νηπιαγωγείο κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας).

ζ.       Πιστοποιητικό Φοίτησης στο Νηπιαγωγείο (θα διαβιβαστεί αυτεπάγγελτα από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό σχολείο εγγραφής του μαθητή με τη λήξη της διδασκαλίας των μαθημάτων).

η.      Προαιρετικά: Αίτηση εγγραφής στο Ολοήμερο Πρόγραμμα (χωρίς προϋποθέσεις)

Στην περίπτωση μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, οι γονείς και κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από Κ.Ε.Σ.Υ. ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.

Αιτήσεις εγγραφής δύνανται να υποβάλλουν και γονείς ή κηδεμόνες που διαμένουν εκτός σχολικής περιφέρειας, εφόσον στο σχολείο φοιτούν ήδη αδέλφια του προς εγγραφή μαθητή.

ΕΝΤΥΠΑ ΠΡΟΣ ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Ο Δ/ντής του 13ου Δημοτικού Σχολείου Σερρών

ΠΙΝΑΚΑΣ ΟΔΩΝ 13ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Α/ΑΟΝΟΜΑΣΙΑ  ΟΔΟΥΜΟΝΑΖΥΓΑΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΛΗΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΟΡΙΩΝ ΟΔΩΝ