Εκδήλωση αφιερωμένη στα 100 χρόνια από την μικρασιατική καταστροφή 2022

Οι μαθητές του τμήματος ΣΤ1 του 13ου δημοτικού σχολείου Σερρών την Δευτέρα 3/10 /2022 στο Δημοτικό θέατρο “Αστέρια” παρουσίασαν μια εκδήλωση αφιερωμένη στα 100 χρόνια από την μικρασιατική καταστροφή.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με απόσπασμα από την συνέντευξη της κυρίας Αναστασίας Βασιλειάδου απόγονος μικρασιατών προσφύγων της πόλης μας.

Παρακολουθήσαμε ένα ντοκιμαντέρ με τίτλο “Daydream” από το κινηματογραφικό εργαστήρι του σχολείου μας και στη συνέχεια ακολούθησε η ταινία μικρού μήκους με τίτλο “Μια φιλία χωρίς σύνορα”. Η σκηνοθεσία και το σενάριο έγινε από την κυρία Μεντίζη Μαρία και συμμετείχαν μαθητές και καθηγητές μουσικής του Μουσικού σχολείου.

Η εκδήλωση τελείωσε με την χορωδία που απαρτίζονταν από μαθητές του 13ου, 18ου και 7 ου Δημοτικού σχολείου με την συνοδεία μουσικών οργάνων από μουσικούς και μαθητές άλλων σχολείων

ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ