f1 in schools

Πρόκειται για έναν διαγωνισμό που ξεκίνησε στην Ευρώπη το 2000 και τελεί υπό την αιγίδα της F1. Τα σχολεία που θέλουν να πάρουν μέρος στο διαγωνισμό πρέπει να δημιουργήσουν την βασική και την αναπληρωματική ομάδα. Κάθε μία από τις δύο ομάδες αποτελείται από τον αρχηγό, τον μηχανικό σχεδίασης, τον μηχανικό κατασκευής και τον σχεδιαστή γραφικών. (4μελής ) Οι μαθητές πρέπει να κατασκευάσουν με χαρτόνι μία μινιατούρα F1 (22 cm περίπου), που θα τρέξει σε ευθεία πίστα 20 μέτρων με την βοήθεια ενός φιαλιδίου πεπιεσμένου αέρα. Στην διάρκεια της προετοιμασίας οι μαθητές  έχουν την δυνατότητα να ασχοληθούν με :

• Θεωρία μηχανικής και αεροδυναμικής.
  • Σχεδίαση του αυτοκινήτου σε 2D λογισμικό.
  • Σχεδίαση σε 3D λογισμικό και εκτύπωση σε 3D εκτυπωτή τμημάτων του αυτοκινήτου.
  • Ρομποτικές διατάξεις με arduino για την μέτρηση του χρόνου του αυτοκινήτου.
  • Λογισμικό για την ψηφιακή αναπαράσταση της κίνησης του αέρα γύρω από το αυτοκίνητο και έλεγχο της αντίστασής του.

Μπορείτε να μεταφερθείτε στην σελίδα της ομάδας μας κάνοντας κλικ στο αυτοκίνητο που κέρδισε το πανελλήνιο προτάθλημα το 2019

ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ